/European Blitz and Rapid Chess Championship 2017

European Blitz and Rapid Chess Championship 2017

W dniach od 15 do 17 grudnia 2017 roku w Katowicach odbyły sie Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich. Do słynnego Spodka zjechali najlepsi szachiści z Polski oraz Europy. W zawodach uczestniczyło około 1200 zawodników co zapowiadało, że nie będzie łatwo zdobyć  dobre miejsce.

W turnieju wzięli udział również szachiści Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Brzozowie: Maja Mazurek, Zuzanna Jurkiewicz, Aleksandra Kozubal oraz Paweł Sowiński. W pierwszym dniu rywalizacja toczyła się w konkurencji szachów błyskawicznych (3min+2s) na dystansie 11 rund. Walka była zacięta do ostatniej rundy. Zwyciężył Zhigalko Sergei z Białorusi, a najlepszy z Polaków Jan – Krzysztof Duda uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu. Zawodnicy z UKS SP 1 Brzozów w swoich kategoriach zajęli miejsca od 20 – 50.

Medaliści:

  1. Zhigalko Sergei Białoruś
  2. 2. McShane Luke J Anglia
  3. Michalik Peter Czechy

W drugim i trzecim dniu szachiści rywalizowali w turnieju szachów szybkich (15min+10s) również na dystansie 11 rund. Rywalizacja była zacięta jak podczas pierwszego dnia.  Walka o medale trwała do ostatniej rundy. Tym razem zwyciężył Vavulin Maksim z Rosji, a najlepszy z Polaków Jan – Krzysztof Duda zdobył srebrny medal. Dobry wynik uzyskała Maja, która w grupie do 10 lat zajęła 9 miejsce.

Medaliści:

  1. Vavulin Maksim Rosja
  2. Duda Jan-Krzysztof Polska
  3. Ponkratov Pavel Rosja

Imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Europy była próba pobicia aktualnego rekordu Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy. Wyzwania podjęło się dwóch zawodników – Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którym udało się to z powodzeniem. Zawodnicy grali nieprzerwanie w szachy przez 50 godzin. Poprzedni rekord wynosił 48 godzin.

Strona Mistrzostw – http://www.katowice2017.eu

https://www.facebook.com/Katowice2017

Artykuł:  Paweł Jurkiewicz

Zdjęcia: Walusza Fotografia, Paweł Jurkiewicz

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar