/La Belle Gabrielle. Portret damy.

La Belle Gabrielle. Portret damy.

W przepełnionej po brzegi sali OSP w Grabownicy Starzeńskiej odbyła się wczoraj (26.11.br.) premiera spektaklu pt. „La Belle Gabrielle. Portret damy”, na który zaprosili organizatorzy tego przedsięwzięcia: Grupa Melpomena, Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza oraz Grupa Dobra Myśl.

Miłośnicy teatru usłyszeli historię Katarzyny Starzeńskiej – tytułowej La Belle Gabrielle, żony Ksawerego Starzeńskiego, która była specjalistką od łamania męskich serc.

Wpatrując się w obraz Fransois’a Gerarda, który uwiecznił wyjątkową postać Katarzyny Starzeńskiej, damy znanej w życiu towarzyskim Galicji, Paryża czy Wiednia, olśniewającej swoją urodą i magią, dostrzegamy jej blask uchwycony przez tego francuskiego malarza.

Prowadzące: Agnieszka Adamska (Grupa Melpomena), Aneta Masłyk (Stowarzyszenie Przestrzeń Twórcza) oraz Aleksandra Haudek (Grupa Dobra Myśl) powitały gości, przedstawiając krótko postać głównej bohaterki oraz skupiając się na omówieniu projektu.

Wśród gości znaleźli się: zastępca burmistrza Brzozowa Stanisław Pilszak, radny Rady Miejskiej w Brzozowie Kazimierz Zajdel, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Kozik, radna z Gminy Nozdrzec Danuta Czaja, radny z Gminy Jasienica Rosielna Roman Krupa, emerytowana dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Halina Kościńska, dyrektor MOSiR w Brzozowie Bogdan Dytko, dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej Mariusz Hałasik wraz z gronem pedagogicznym, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grabownicy Starzeńskiej Monika Szczepek, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 w Humniskach Barbara Piotrowska, kierownik Zespołu Obrzędowego i Kapeli Ludowej „Graboszczanie” Zofia Olejko, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska Tadeusz Stępień, Bożena i Andrzej Bieńczakowie z firmy Eleo-Budmax, Alina Zygarowicz, Radosława i Mirosław Borkowie i Anna Borkowska z firmy ALTA, Tomasz Bocheński z firmy Iwoniczanka, Bogusława Krzywonos – społeczny animator kultury z Krzywego oraz przedstawiciele mediów lokalnych: ry-sa.pl, brzozow.pl, rbr.info.pl i brzozowiana.pl.

Głos zabrała Halina Kościnska, która tytułem wstępu wprowadziła gości w historię o Katarzynie Starzeńskiej, opowiedzianą kilka chwil później przez aktorów: Małgorzatę Fiedeń i debiutującego w roli aktora Waldemara Kośmidra w reżyserii Damiana Kierka.

Po trwającym ponad godzinę wspaniałym spektaklu, aktorzy i reżyser zostali nagrodzeni gromkimi brawami za opowiedzianą z lekkim humorem historię Pięknej Pani z Grabownicy. W rozmowach kuluarowych goście raczyli się poczęstunkiem przygotowanych przez Grupę Dobra Myśl. Zapraszamy na spektakl 30.11.2017 godz. 18.00 BDK. (ag)

 

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar