/Wyśpiewajmy radość

Wyśpiewajmy radość

Tytułowe hasło to temat przewodni koncertu, jaki miał miejsce w kościele parafialnym w Izdebkach. Spotkały się tam chóry działające na terenie naszego powiatu.

Gospodarzem spotkania był miejscowy chór parafialny „VoxCordis”, zaś sam pomysł przedsięwzięcia wyszedł od Józefa Barana – organisty w kościele parafialnym w Izdebkach oraz dyrygenta chóru. – Naszym celem jest integrowanie różnych środowisk, dążenie do tego, aby muzyka łączyła pokolenia oraz popularyzacja śpiewu chóralnego.Wierzymy w słuszność słów jednego z filozofów, który stwierdził, że: „Muzyka jest najskuteczniejszym balsamem, co uspokaja, rozwesela i ożywia serca tych, którzy smucą się i cierpią”. W ciągu roku jest bardzo mało przeglądów chórów. Jeśli już takowe są organizowane, to wyśpiewywane są wtedy zwykle kolędy, pieśni maryjne lub pasyjne. Głównym celem tego projektu było podniesienie motywacji, poziomu śpiewu i wykonywania poszczególnych pieśni przez chóry. Jeśli nie ma odpowiedniej pracy lub motywacji,to chóry po prostu cofają się w rozwoju. Słuchając tych przepięknych wykonań, jestem pewien, że założony cel udało się nam osiągnąć – wyjaśniał Józef Baran.

Koncert odbył się w ramach projektu Podkarpackie Inicjatywy Lokalne. Oprócz gospodarzy w czasie koncertu można było wysłuchać pieśni w wykonaniu chóru parafialnego z Przysietnicy pod batutą Piotra Buczka oraz chóru parafialnego „Sonata” z Bliznego, którego dyrygentem jest Iwona Stryczniewicz. Występy chórów przeplatane były utworami w wykonaniu Orkiestry Dętej z Gwoźnicy Górnej pod batutą kapelmistrza Mariana Bocka.

Uroczystość zakończył akt wręczenia pamiątkowych dyplomów i statuetek. Jedną z nich otrzymał Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek. – Dziękuję wszystkim członkom chóru za to, że jesteście, że macie pasję i chęć, by jej się poświęcać. Bez was nie byłoby tak pięknych opraw uroczystości zarówno tych o charakterze patriotycznym, jak religijnym. Dziękuję również proboszczowi ks. Józefowi Kasperkiewiczowi za udostępnienie nam tego przepięknego kościoła, w którym z prawdziwą przyjemnością można oddać się słuchaniu – mówił Wicemarszałek Kruczek.

Koncert poprowadziła Halina Baran – członkini chóru parafialnego „VoxCordis” z Izdebek. Impreza została dofinansowana ze środków Powiatu Brzozowskiego.

Elżbieta Boroń

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar