/Wystawa broni białej i palnej w Muzeum w Brzozowie

Wystawa broni białej i palnej w Muzeum w Brzozowie

W dniu 15 marca, wieczorną (popołudniową) porą w brzozowskim ratuszu, siedzibie Muzeum Regionalnego odbyła się spotkanie poświęcone wojskowości i militariom. Najważniejszym punktem było otwarcie wystawy zatytułowanej „Broń biała i palna na polu walki podczas wojen światowych”, a towarzyszyła mu krótka sesja popularnonaukowa, na która składały się dwa wystąpienia.

Najpierw pasjonat I wojny światowej, wicedyrektor Zespołu Szkół w Starej Wsi, który nie po raz pierwszy zaprezentował się brzozowskiej społeczności,Zbigniew Sobota przybliżył tematykę bagnetów wykorzystywanych w armii austro-węgierskiej od połowy XIX w. do zakończenia tejże właśnie wojny. Podkreślił przy tym, że to była broń użytkowana także przez mieszkańców Brzozowa i okolic, służących w tej armii zaborczej.Podczas wystąpienia omówił rodzaje bagnetów i broń palną przy jakiej miały one zastosowanie.

Jako drugi głos zabrał dyrektor brzozowskiego muzeum dr Mariusz Kaznowski, w którego polu zainteresowania znajduje się falerystyka, nauka pomocnicza historii, zajmująca się odznakami, odznaczeniami i orderami. W swoim referacie przedstawił odznaki polskich formacji kawaleryjskich (do 1924 r. nazywanych jazdą) biorących udział w wojnie obronnej 1939 r., a były to: 3 pułki szwoleżerów, 27 pułków ułanów i 10 pułków strzelców konnych. Jednocześnie wzbogacając wystąpienie bogatym materiałem ikonograficznym w ciekawej formie przybliżył postaci najbardziej znanych i zasłużonych kawalerzystów,  spośród których wielu stało się ofiarami zbrodni katyńskiej.

Wspomniane prelekcje stanowiły wstęp do zasadniczej części programu środowego wieczoru, a więc otwarcia wystawy czasowej. Prawie sto prezentowanych eksponatów broni białej i palnej, głównie stosowanej podczas I i II wojny światowej udostępnili prywatni kolekcjonerzy i pasjonaci historii, a także Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli. Zwiedzający mogą zapoznać się z bogatą kolekcją szabel, bagnetów i noży, nabojów, a także karabinami: Mauser, Mosin i Mannlicher oraz popularną pepeszą. Szczególną uwagę zwracają pociski i łuski z czołgów niemieckich i radzieckich, a także radziecki ręczny karabin maszynowy piechoty (Diegtariowa), kal. 7,62 mm, niemiecki uniwersalny karabin maszynowy Meschinengewehr 42 (MG 42), kal. 7,92 mm oraz radziecki samopowtarzalny karabin przeciwpancerny PTRS (Simonowa), kal. 14,5 mm.Wszystkie one służyły do uśmiercania wrogów, ale jednocześnie do obrony.   (Mateusz Podkul)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

Wystawę w brzozowskim muzeum można zwiedzać do 23 kwietnia br.

 

Zdjęcia.

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar